Warto zacząć od siebie


Media ogólnopolskie, lokalne informują o zanieczyszczonym powietrzu, smogu a władze rządowe i samorządowe w Polsce ,,dwoją się i troją” aby podjąć, stworzyć skuteczne narzędzia, podpowiedzieć jak skutecznie zadbać o czyste powietrze w środowisku lokalnym, w miejscu w którym mieszkamy.

Gmina Krzywiń od kilku lat systematycznie inwestuje w poprawę, wymianę źródeł energii, ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej. I tak na przykład nowe ekologiczne kotłownie na opał typu ekogroszek pojawiły się w Zespole Szkół w Krzywiniu przy ul. Strzeleckiej (w ramach projektu kompleksowej termomodernizacji), w Domu Strażaka w Krzywiniu, w Urzędzie Miasta i Gminy w Krzywiniu. Nowe systemy C.O. na ekogroszek powstały na salach wiejskich w Łagowie, Łuszkowie, Rąbiniu. Niebawem powstanie nowa kotłownia w Świńcu (jedna nowa kotłownia będzie ogrzewać salę wiejską i oddział przedszkolny) w ramach realizowanego projektu rewitalizacji ,,Nowe Centrum Świńca”.

Nowe ogrzewanie gazowe zostało wykonane w Sali Wiejskiej w Mościszkach, niedługo zostanie uruchomione w Sali Wiejskiej w Kopaszewie (tutaj zastąpi… stary piec kaflowy).

Wskutek powstania nowego przedszkola w Jerce, z użytkowania została wyłączona stara kotłownia węglowa (często zadymione było Jereckie rondo). Nowe przedszkole, podobnie jak miejscowa szkoła od kilkunastu lat ogrzewana jest olejem opałowym. Podobne kotłownie ogrzewają szkołę w Lubiniu i Bieżyniu (tutaj w 2017 roku stare kotły na olej opałowy zastąpiono nowymi). Wskutek przeniesienia przedszkoli w Lubiniu (2016) i Krzywiniu (2018) do istniejących budynków szkolnych, wygaszono węglowe stare kotłownie w byłych siedzibach ww. przedszkoli.

Sporo dobrej pracy wykonaliśmy, dokładając cegiełkę do poprawy jakości powietrza, ale jeszcze wiele przed nami. W ciągu dwóch lat zmodernizujemy starą węglową kotłownię (na zdjęciu) w budynku Centrum Usług Społecznych w Krzywiniu (kotłownia ogrzewa MGOPS, Policję, Gabinety Lekarskie, Ośrodek Zdrowia, Halę Sportową, Środowiskowy Dom Samopomocy). Tutaj planujemy ogrzewanie na gaz, który zgodnie z zapewnieniami ma popłynąć do Jerki i Krzywinia pod koniec 2021 roku (zakończenie prac).

Na ulicach pojawiły się banery, a w szkołach plakaty promujące nowy pro-ekologiczny projekt edukacyjny miasta i gminy Krzywiń ,,Zielona Gmina Krzywiń”.

Razem zatroszczmy się o czyste powietrze, nie wyrzucajmy śmieci do lasów, a przede wszystkim nie palmy ich w domowych piecach.

Zadbajmy o zdrowie, swoje i najbliższych!
Już czas!
Warto zacząć od siebie!

Jacek Nowak

Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń