Opublikowano: 20 marca 2020

Komunikat dla Przedsiębiorców Gminy Krzywiń!


Komunikat dla Przedsiębiorców Gminy Krzywiń!

Szanowni Przedsiębiorcy Miasta i Gminy Krzywiń,

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, wiele zakładów pracy (w tym jednoosobowe firmy) zaprzestały z dnia na dzień swojej działalności. Zamarło życie społeczne, kulturalne, a tym sposobem zostało radykalnie ograniczone również tzw. ,,życie handlowo – biznesowe”. Zakłady kosmetyczne, czy fryzjerskie zawiesiły swoją działalność.

Wstępne zapowiedzi Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego są dość ogólne i mgliste. Przykro mi to stwierdzić ale jako samorządowiec, kierownik urzędu, ale też osoba która przepracowała na rynku pracy ponad 25 lat, wiem że największą bolączką dla pracodawcy jest koszt ubezpieczenia społecznego, krótko mówiąc wysoka składka na ZUS, która powinna zostać umorzona na okres 3 miesięcy lub tak długo jak będzie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego.

W najbliższych dniach poproszę Wszystkich Radny Rady Miejskiej Krzywinia (bez względu na barwy i przekonania polityczne) o poparcie mojego apelu - prześlemy na ręce Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego - zakładającym zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS na czas zagrożenia epidemicznego.

Pomoc ze strony Państwa Polskiego, czyli Rządu RP dla biznesu, dla małych i średnich przedsiębiorstw jest potrzebna dziś, tu i teraz!

Jak ja mogę pomóc jako Burmistrz (organ wykonawczy administracji samorządowej)?

Poruszając się w granicach prawa, czyli ustaw, rozporządzeń (do czego jestem zobligowany) oraz możliwości jakie posiadam jako Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, deklaruję pomoc/wsparcie dla lokalnego biznesu poprzez:

- Czasowe zawieszenie płatności czyli istnieje możliwość skorzystania z odroczenia terminów płatności za: podatek od nieruchomości od działalności gospodarczej, czy dzierżawę terenu, a także możliwość rozłożenia płatności na raty (czynsze, podatki od nieruchomości, dzierżawy od działalności gospodarczej). Proszę pamiętać, że każdy złożony wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie na zasadach określonych przepisami prawa.

- Możliwe odroczenia lub umorzenia podatku transportowego. Proszę pamiętać, że każdy złożony wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie na zasadach określonych przepisami prawa.

Gmina Krzywiń jest aktywnym członkiem organizacji okołobiznesowych, które już dziś są gotowe nieść pomoc przedsiębiorcom:

- Pomoc oferuje Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, kom.: 698 074 659, www.unia.srem.com.pl, unia@srem.com.pl

-  Pomoc oferuje Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o. o. w Gostyniu, gdzie przygotowano ofertę 100 mln zł na bezpłatne poręczenia do pożyczek, wadiów i kredytów we współpracy z PKO i BS. Więcej szczegółów pod nr tel. 65 572 36 33. W przyszłym tygodniu pojawi się więcej szczegółowych informacji.

Apeluję! Dziś proszę Was, Drodzy Mieszkańcy Mojej Gminy o dokonywanie zakupów u lokalnych rzemieślników, w małych sklepach spożywczych, przemysłowych, budowlanych.

Obecnie bardzo trudną sytuację przeżywają lokalni restauratorzy. W celu zniwelowania, zmniejszenia skutków wielkich strat proszę korzystajcie z usług cateringu, gotowych dań na dowóz lub odbiór na wynos. Kilka restauracji na terenie gminy pracuje, gotuje, przygotowuje pyszne posiłki. Skorzystajmy z ich usług!

Patriotyzm i solidarność lokalna.

Wierzę, że pokonamy panującą epidemię. Po szczytowym momencie epidemii, kiedy wróci ,,normalne” życie, kiedy jednostki organizacyjne gminy zaczną normalnie funkcjonować, poproszę kierowników jednostek organizacyjnych, Sołtysów o nawiązanie bliskiej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Zobowiążę ww. osoby to zakupów towarów i usług (do kwoty nieobjętej obowiązkiem przeprowadzenia postępowania przetargowego) w miarę możliwości u lokalnych przedsiębiorców (zakupy - artykuły przemysłowe, spożywcze, budowlano-remontowe).

Tymczasem wszystkim Wam życzę dużo zdrowia, szczególnie w tym wyjątkowym czasie.

#Zostańwdomu

Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń

(-)Jacek Nowak