Inwestycje
Opublikowano: 03 grudnia 2021

3,4 mln zł dla Bieżynia z WRPO+!


3,4 mln zł dla Bieżynia z WRPO+!

Poddziałanie 9.3.2. Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego

Tytuł projektu: ,,Adaptacja zabytkowego budynku szkoły w miejscowości Bieżyń na Gminne Centrum Nauki"

Wartość projektu: 3.978.405,41 zł
Wartość otrzymanego dofinansowania: 3.381.644,59 zł

W ramach projektu powstanie:

Zadanie nr 1

Modernizacja i adaptacja istniejącego budynku szkoły podstawowej na Gminne Centrum Nauki, czyli:
-wykonanie prac związanych z elewacjami i wykończeniem wnętrz,
-wykonanie sieci zewnętrznych,
-wykonanie oświetlenia terenu oraz przyłączy,
-zagospodarowanie terenu.
Efektem tych prac będzie dostosowanie zabytkowego obiektu szkoły w Bieżyniu do potrzeb Gminnego Centrum Nauki. W efekcie podjętych prac budynkowi zostanie przywrócona funkcja edukacyjna, w znaczący sposób poprawi się stan techniczny obiektu. Przeprowadzone prace pozwolą na wydzielenie i dostosowanie pracowni i sal, które służyć będą organizacji zajęć edukacyjnych.

Zadanie nr 2

Nadzór inwestorski – Adaptacja zabytkowego budynku szkoły w miejscowości Bieżyń na Gminne Centrum Nauki

Zadanie nr 3

Zakup wyposażenia Gminnego Centrum Nauki
- zajęcia promujące nauki matematyczno-przyrodnicze (w tym wykorzystujące metodę eksperymentu),
- zajęcia z robotyki,
- zajęcia z przedsiębiorczości, w tym rozwijające umiejętności kluczowe na rynku pracy oraz tzw. "kompetencje przyszłości", tj. innowacyjność, kreatywność,
przedsiębiorczość oraz umiejętności interpersonalne,
- zajęcia z programowania komputerowego,
- zajęcia z programowania 3D,
- zajęcia wyrównawcze w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych etc.
Zajęcia realizowane będą przez Wnioskodawcę i Partnera w ramach środków własnych.

Zadanie nr 4

Działania informacyjno-promocyjne

Projekt wykazuje pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój, poprzez umożliwienie sprawiedliwego dostępu do edukacji i uzyskania wykształcenia potrzebnego na rynku pracy. Dzięki projektowi zostanie podniesiona jakość i efektywność kształcenia, w tym w zakresie kompetencji kluczowych na rynku pracy. Nowoczesna infrastruktura i wyposażenie przełożą się na szeroką ofertę zajęć dodatkowych i wyrównawczych, a także zajęć rozwijających kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość i umiejętności pracy zespołowej, wspartych zajęciami z nauk "wyższych", tj. programowania komputerowego, robotyki czy projektowania 3D. Ww. pozwoli lepiej przygotować dzieci i młodzież do wymogów rynku pracy, co w przyszłości nie tylko pozwoli im znaleźć satysfakcjonującą i godziwie wynagradzaną pracę, ale również pozwoli na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu. Ważnym elementem projektu jest zwiększanie zainteresowanie naukami matematyczno-przyrodniczymi wśród mieszkańców, a także kształtowanie kompetencji kluczowych na rynku pracy, w tym także "kompetencji przyszłości". Podniesienie wiedzy i umiejętności w tym zakresie pozwoli lepiej zrozumieć aspekty zrównoważonego rozwoju obejmujące wzrost ekonomiczny (modele matematyczne), zachowanie środowiska naturalnego (przyroda, biologia, chemia, fizyka) oraz aspekty społeczne (kreatywność, innowacyjności, przedsiębiorczość, praca w grupie etc.). W projekcie zastosowano rozwiązania w zakresie lepszej izolacji termicznej obiektu, co pozwoli na mniejszą emisję zanieczyszczeń.
Partner projektu - UNIA GOSPODARCZA REGIONU ŚREMSKIEGO - ŚREMSKI OŚRODEK WSPIERANIA MAŁEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Wsparcie merytoryczne Wnioskodawcy na etapie realizacji projektu. Na etapie eksploatacji infrastruktury – organizacja zajęć z zakresu przedsiębiorczości.

Dziękuję pracownikom Urzędu za zaangażowanie w przygotowanie wniosku i koncepcji rewitalizacji ww. budynku!

Zmieniamy gminę dla Was.

Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń

(-)Jacek Nowak